ATV310H075N4E variable speed drive, Easy Altivar 310, 0.75kW, 1hp, 380...460V, 3 phase, without filter
299.00 EGP
  • Stock: In Stock
130 Course Regisered
10005452 Views Page
Price Includes VAT
This Easy Altivar 310 drive is a frequency inverter for three-phase asynchronous motors. Its protection index is IP20. It works at a rated power up to 0.75kW/1HP, and a rated voltage from 380V to 460V AC. Its compact size, robust design and ease of installation, based on the principle of plug and play and its integrated functions make it particularly suitable for applications involving industrial machines and certain consumer machines. It offers high readability of key parameters thanks to a bright LED 4-digit display. Underload and overload detection help to protect your installation. It weighs 0.8kg and its dimensions are, 72mm wide, 143mm high, 140mm deep. This drive incorporates functions that are suitable for the most common applications, including textile machine, machine tools, wood making machine, material handling, packaging and printing machines, ceramic machine.
Main
Range of ProducEasy Altivar 310
Product or Component TypeVariable speed drive
communication port protocolModbus serial
[Us] rated supply voltage380...460 V - 15...10 %
output current2.3 A at 4 kHz
Motor power kW0.75 kW heavy duty
EMC filterNO
IP degree of protectionIP20 without blanking plate on upper part IP40 top
Complementary
Discrete input number4
Discrete input typeProgrammable LI1...LI4 24 V 18...30 V
discrete input logicNegative logic (sink), > 16 V (state 0), < 10 V (state 1), input impedance 3.5 kOhm Positive logic (source), 0...< 5 V (state 0), > 11 V (state 1)
Discrete output number2
Discrete output typeLogic output LO+, LO- Protected relay output R1A, R1B, R1C 1 C/O
Analogue input number1
Analogue input typeConfigurable current AI1 0...20 mA 250 Ohm Configurable voltage AI1 0...10 V 30 kOhm Configurable voltage AI1 0...5 V 30 kOhm
Analogue output number1
Analogue output typeAO1 software-configurable voltage: 0...10 V, impedance: 470 Ohm, resolution 8 bits AO1 software-configurable current: 0...20 mA, impedance: 800 Ohm, resolution 8 bits
Maximum switching current2 A at 250 V AC on inductive load cos phi = 0.4 L/R = 7 ms for logic relay 2 A at 30 V DC on inductive load cos phi = 0.4 L/R = 7 ms for logic relay 3 A at 250 V AC on resistive load cos phi = 1 L/R = 0 ms for logic relay 4 A at 30 V DC on resistive load cos phi = 1 L/R = 0 ms for logic relay
Minimum switching current5 mA at 24 V DC for logic relay
Transient overtorque170…200 % of nominal motor torque depending on drive rating and type of motor
output frequency0.5…400 Hz
Acceleration and deceleration rampsU U S
Motor slip compensationAdjustable Preset in factory
Switching frequency2...12 kHz adjustable
Braking to standstillBy DC injection, <30 s
Nominal switching frequency4 kHz
Brake chopper integratedTrue
Line current3.6 A 380 V heavy duty) 2.8 A 500 V heavy duty)
Maximum Input Current per Phase3.1 A
Maximum output voltage460V
supply Frequency50/60 Hz +/- 5 %
Power dissipation in W28.83 W at In
Physical
Height143 mm
Width72 mm
Depth140 mm