ATV340U75N4 Variable speed drive, Altivar Machine ATV340, 7.5 kW Heavy Duty, 400 V, 3 phases
1,354.00 EGP
  • Stock: In Stock
130 Course Regisered
10003640 Views Page
Price Includes VAT
This Altivar 340 variable speed drive can feed 3-phase synchronous and asynchronous motors in open and closed loop control. Altivar Machine ATV340 drives are sized heavy duty as standard. It works at a rated power up to 7.5kW / 10hp and a rated voltage from 380V to 480V AC. ATV340 has been designed to meet the needs of applications for harsh environments, such as vibration, shock and non-conductive dust and where high temperature resistance up to 60 °C is needed. This product integrates Modbus serial line communication protocols as standard. it weighs 3kg and its dimensions are, 110mm wide, 270mm high, 234mm deep. ATV340 incorporates functions and features suitable for the most common applications, including packaging, material handling, material working, hoisting. It conforms to international standards IEC/EN 61800-5-1 and IEC/EN 61800-3 (immunity and conducted and radiated EMC emissions), IEC 60721-3, IEC 61508, IEC 13849-1. It is also CE, UL, CSA, and TÜV certified. Accessories and options (encoder interface modules, I/O expansion modules, communication modules, braking resistors, line chokes, additional EMC filters) are available with Altivar Machine ATV340 drives, depending on the drive rating. It is designed to be mounted in vertical position (+/- 10 °) on a panel, thanks to 4 fixing holes. It is fully integrated inside Schneider Electric’s EcoStruxure Machine through DTM. It is possible to configure, control, and diagnose ATV340 drives directly in SoMachine and SoMove software by means of the same software brick (DTM). It is eco-friendly and complies with directives such as RoHS relating to environmental protection.
For more information click here
Main
Range of ProducAltivar Machine ATV340
Product or Component TypeVariable speed drive
VariantStandard version
communication port protocolModbus serial
[Us] rated supply voltage380...480 V - 15...10 %
output current16.5 A
Motor power kW11 kW normal duty 7.5 kW heavy duty
EMC filterClass C3 EMC filter integrated
IP degree of protectionIP20
Complementary
Discrete input number5
Discrete input typePTI programmable as pulse input 0…30 kHz, 24 V DC 30 V) DI1...DI5 safe torque off, 24 V DC 30 V)3.5 kOhm programmable
discrete input logicPTI programmable as pulse input: 0…30 kHz, 24 V DC (30 V) DI1...DI5 safe torque off, 24 V DC (30 V), impedance: 3.5 kOhm programmable
Discrete output number2.0
Discrete output typeProgrammable output DQ1, DQ2 30 V DC 100 mA
Analogue input number2
Analogue input typeAI1 software-configurable current 0...20 mA 250 Ohm 12 bits AI1 software-configurable temperature probe or water level sensor AI1 software-configurable voltage 0...10 V DC 31.5 kOhm 12 bits AI2 software-configurable voltage - 10...10 V DC 31.5 kOhm 12 bits
Analogue output number2
Analogue output typeSoftware-configurable voltage AQ1 0...10 V DC 470 Ohm 10 bits Software-configurable current AQ1 0...20 mA 500 Ohm 10 bits
Maximum switching currentRelay output R1C resistive, cos phi = 1 3 A 250 V AC Relay output R1C resistive, cos phi = 1 3 A 30 V DC Relay output R1C inductive, cos phi = 0.4 7 ms 2 A 250 V AC Relay output R1C inductive, cos phi = 0.4 7 ms 2 A 30 V DC Relay output R2C resistive, cos phi = 1 5 A 250 V AC Relay output R2C resistive, cos phi = 1 5 A 30 V DC Relay output R2C inductive, cos phi = 0.4 7 ms 2 A 250 V AC Relay output R2C inductive, cos phi = 0.4 7 ms 2 A 30 V DC
Minimum switching currentRelay output R1B 5 mA 24 V DC Relay output R2C 5 mA 24 V DC
Method of accessSlave Modbus RTU
4 quadrant operation possibletrue
Synchronous motor control profilePermanent magnet motor Reluctance motor
Transient overtorque170…200 % of nominal motor torque
output frequency0.599 kHz
Switching frequency2...16 kHz adjustable 4...16 kHz with derating factor
Braking to standstillBy DC injection
Nominal switching frequency4 kHz
Brake chopper integratedTrue
Line current22.0 A 380 V normal duty) 17.7 A 480 V normal duty) 25.6 A 380 V heavy duty) 20.4 A 480 V heavy duty)25.6 A 380 V without line choke heavy duty) 20.4 A 480 V without line choke heavy duty) 22 A 380 V with external line choke normal duty) 17.7 A 480 V with external line choke normal duty) 14.6 A 380 V with external line choke heavy duty) 12.1 A 480 V with external line choke heavy duty)
Maximum Input Current per Phase25.6 A
Maximum output voltage480 V
supply Frequency50...60 Hz +/- 5 %
Base load current at high overload16.5 A
Power dissipation in WNatural convection 180 W 380 V 4 kHz heavy duty) Forced convection 180 W 380 V 4 kHz heavy duty) Natural convection 249 W 380 V 4 kHz normal duty) Forced convection 249 W 380 V 4 kHz normal duty)
With safety function Safely Limited Speed (SLS)True
With safety function Safe brake management (SBC/SBT)True
With safety function Safe Stop 1 (SS1)True
With safety function Safe torque off (STO)True
Physical
Height270.0 mm
Width110.0 mm
Depth234.0 mm